قصه‌ی شروع کوله‌پشتی

اولین بار در اسفند سال ۱۳۹۲ امیر مهرانی با انتشار نوشته‌ی زیر در وبلاگ thecoach.ir پویشی را با عنوان کوله‌پشتی به راه انداخت که هدف آن مرور سال گذشته و آماده شدن برای سال پیش رو بود.

«برای من کوله‌پشتی مفهومی گره خورده با زندگی روزانه دارد. سال‌هاست که کوله ‌دارم و با کوله‌ این طرف و آن طرف می‌روم و همواره برای خریدش دقت می‌کردم. حالا اما کوله‌ام یک مفهوم ذهنی پیدا کرده و باید یک‌ سال گذشته را بیرون بریزم و کوله‌ام را برای سال 93 پر کنم. تجربه‌ها زیادند و متفاوت. بنابراین سعی می‌کنم خلاصه و مفید همه را بیان کنم. اگرچه همه این تجربیات صرفا از سال 92 ناشی نشده است.»

«فرض کنید که یک کوله‌پشتی دارید که همیشه همراهتان است. هر روز که پشت سر می‌گذارید تجربیاتی به‌دست می‌آورید که می‌تواند ارزشمند باشد. این تجربیات را در کوله‌تان می‌گذارید و با خود در مسیر زندگی حمل می‌کنید تا در موقعیت‌های آینده از آنها استفاده کنید.»

  • چه‌چیزهایی را با خودم به سال جدید می‌برم؟

وقتی به سال گذشته نگاه می‌کنید چه تجربیات ارزشمندی به‌دست آورده‌اید که می‌خواهید آنها را با خود به سال جدید ببرید؟ تجربیاتی که کمک می‌کند شما انسان توانمندتری باشید.

  • چه چیزهایی را از کوله‌ام خارج می‌کنم؟

کوله‌ی سنگین می‌تواند نفس ما را در حرکت بگیرد. همیشه هم نباید به هر چیزی چسبید. بنابراین چه چیزهایی را از کوله‌تان خالی می‌کنید؟ چه چیزهایی را پشت‌سر می‌گذارید که بتوانید سبک‌تر حرکت کنید؟

  • چه ویژگی‌هایی باید در من تقویت شود؟

اگر بخواهید به دیگران بگویید که یکی دو تجربه مهم و مثبت را در کوله‌شان همیشه همراه داشته باشند آن تجربیات چیست؟

در هفت سال گذشته دوستان زیادی در این پویش شرکت کردند و درباره‌ی کوله‌پشتی‌هایشان نوشتند که می‌توانید در تایم‌لاین زیر نوشته‌های آن‌ها را مطالعه کنید. شاید اساسی‌ترین دستاورد کوله‌پشتی تا به امروز، شکل‌گیری خرد جمعی از مطالعه‌ی همین تجربه‌های آدم‌های مختلف در نوشته‌هایشان باشد.

تجربیات این سال‌ها در سازمان‌های گوناگون، مصاحبه با افرادی در رده‌های مختلف حرفه‌ای – از جویای کار تا مدیران ارشد – و مشاهده‌ی خلاءهای موجود در دنیای کسب و کار سبب شد تا کوله‌پشتی از یک پویش پایان سال به یک مسیر یادگیری دو ماهه تبدیل شود.

مسیر یادگیری کوله‌پشتی برای کسانی طراحی شده است که می‌خواهند حرفه‌ای‌تر کار کنند و برای خود کار با معنا خلق کنند. آن‌هایی که در آغاز راه حرفه‌ای شدن هستند و آن‌هایی که در میانه‌ی این راه می‌خواهند مسیرشان را بازنگری کنند هر دو، مخاطب کوله‌پشتی هستند.

ویژگی‌های کوله‌پشتی:

– دسترسی به شبکه ارتباطی همسفران کوله‌پشتی

– همراهی شبکه حمایتی کوچ‌ها

– استفاده از تجربه مدیران ارشد سازمان‌ها

– دریافت محتوای به‌روز و کاربردی

– مشارکت در تمرین‌های عملی به شکل فردی و گروهی

برای بستن کوله‌ات از اینجا شروع کن

ثبت‌نام دوره

مرور تجربه‌ی همراهان گذشته‌ی کوله‌پشتی

برای آشنایی بیشتر با مسیری که در کوله‌پشتی طی می‌کنیم می‌توانید تجربه‌ی همراهان گذشته‌ی ما را بخوانید که در سال‌های مختلف از کوله‌پشتی‌های خود گفتند.

محمدرضا شعبانعلی
کوله پشتی ۹۲
رضا قربانی
کوله پشتی ۹۳
ریحانه وحیدیان
کوله پشتی ۹۳
عماد قائنی
کوله پشتی ۹۳
دکتر سیما مهذب
کوله پشتی ۹۳
حامد مهرزادگان
کوله پشتی ۹۴
مسلم میرزائی
کوله پشتی ۹۴
فرید صباحی‌مقدم
کوله پشتی ۹۴
میثم زرگرپور
کوله پشتی ۹۵
میلاد اسلامی‌زاد
کوله پشتی ۹۵
محمد عباسی‌فرد
کوله پشتی ۹۵
محمدحسین محسنی
کوله پشتی ۹۶
امیر مهرانی
کوله پشتی ۹۶
آرش دامن‌افشار
کوله پشتی ۹۷
محمد شریفی
کوله پشتی ۹۷
مصطفی لامعی
کوله پشتی ۹۷
سپیده سعید
کوله پشتی ۹۷
فرشاد
کوله پشتی ۹۸
سام راکی
کوله پشتی ۹۸
امیرحسین توتونچی
کوله پشتی ۹۸

تصاویری از کوله‌پشتی‌های گذشته

در زیر تصاویر منتخبی از کوله‌پشتی‌های سال ۱۳۹۲ تاکنون را مشاهده می‌کنید.